ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

גישור גירושין - מהו גישור

במסגרת הפרדות של בני זוג נשואים צצים ברוב המקרים חילוקי דעות רבים מגוונים. חילוקי דעות אלו הופכים לרוב את התהליך לקשה מנשוא עבור שני הצדדים עצמם, כמו גם לאלו הסובבים את בני הזוג. בין אם ילדיהם, הוריהם והחברים הרבים הרואים את חברם וחברתן בתהליך גירושין כואב וארוך. בעבור בני זוגות רבים שנפרדים יש והם בוחרים בתהליך של גישור. תהליך בו קיימת בחירה של שני הצדדים להגיע לפשרה.

 

תהליך של גישור הינו תהליך אשר מקובל לא רק במקרים של בני זוג נשוי שבוחר להיפרד. לגישור ביטוי בתחומים רחבים נוספים ובמאמר זה נכיר אודות המושג עצמו.

הגישור מהווה דרך חלופית ליישובם של סכסוכים בין שני צדדים או יותר. אחת הדמויות המרכזיות בכל תהליך של גישור היא דמות ניטרלית המקובלת על כל הצדדים ותפקידה לסייע לכל הצדדים להגיע להסכם משותף ומקובל על כולם, כשהסכם זה כמובן הוא ללא ספק רצונם של כל הצדדים.
תהליך הגישור נעשה לרוב בצורה של הדברות ישירה בין הצדדים וזאת כאמור בעזרתו של מתווך ניטרלי. לא פעם מהווה הליך הגישור אפשרות סבירה ואת מומלצת במקרים בהם ישנה אמונה שניתן ליישב את הסכסוך מבלי להגיע לדיון בבתי משפט וללא שימוש בבירוקרטיה רבה שרק תקשה על הצדדים ואף תביא לעלויות כספיות מיותרות. זאת ועוד, בבתי המשפט בישראל מפנים תיקים רבים לתהליך של מהו"ת (מפגש הכנה ותאום) שהוא בעצם ניסיון ראשוני לגישור לפני תחילת הדיון בתיק בין כותלי בית המשפט.
לצדדים אשר נמצאים בסכסוך ישנה באופן טבעי נטייה שלא לדבר האחד עם השני ובכך האפשרות להגיע לפיתרון אינה קיימת ומוחמצת. תחילתו של תהליך גישור גירושין מביא ראשית כל את הצדדים להיפגש יחד עם גורם ניטרלי, זה מביא את הצדדים ראשית כל לתאר אודות הרצון של כל צד. עצם ההגעה לישיבה משותפת במסגרת הגישור מהווה אבן דרך ראשונה וחשובה עבור הצדדים בפתרון סכסוכם.
בהמשכו של תהליך הגישור מתקיימות אף שיחות בין הגורם הניטרלי לבין כל אחד מהצדדים בנפרד. השיחות האישיות מאפשרות לכל צד להביע בפני המגשר דברים שאולי אין הם יכולים או רוצים לומר בשיחה משותפת של כולם. המגשר עצמו יכול בשיחה אישית לחוש ולהבין בצורה קרובה יותר אודות המקרה ובכך להביא ליישוב צודק ומאוזן יותר בין הצדדים ואף להעניק לכל צד בהמשך פרספקטיבה רחבה יותר אודות הסכסוך וכמובן אף להבחין ולקבל ולו במעט את רצון הצד השני. כל זה בתהליך שבסופו קיימת הסכמה רחבה ומשותפת לכולם בה גם כל צד לומד לוותר על מנת לקבל.
עבור המגשר הניטרלי חייבים להיות אמות מידה חמורים. עליו לבדוק עם עצמו טרם תחילת תהליך הגישור באם הוא מגיע ליישוב הסכסוך שאין הוא נוטה מראש לצד מסוים, באם חלה היכרות שלו עם גורם שלישי שעלולה לשים אותו בנקודה בה אין הוא ייחשב ניטרלי. בהתקיים מצבים אלו עליו כמובן להתריע על כך, זאת על מנת שאותם צדדים מסוכסכים יחשבו על חלופה ניטרלית יותר.