ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

לימודי משפטים כבסיס לבחירת ההתמחות

יותר ויותר צעירים (וגם מבוגרים לא מעטים) פונים בשנים האחרונות ללימודי משפטים. על מנת שהלימודים יהוו צעד ראשון בדרך לקריירה מתגמלת במיוחד כעורך דין, גם כשהשוק רווי ויש האומרים אף מוצף, חשוב מאד לתכנן מראש את הלימודים עוד לפני היום הראשון באוניברסיטה או במכללה, ובפרט לתת את הדעת לגבי איזה קורסים לבחור בהתאם להתמחות המבוקשת בתום הלימודים.

במיוחד אמורים הדברים לגבי המבקשים להפוך לעורכי דין בתחום הנזיקין – אותו חלק של המשפט האזרחי העוסק בשתי סוגיות מהותיות במקרים שנגרם בהם נזק מכל סוג שהוא: האם גורם הנזק אחראי לנזק, ומהו הסעד (ובעיקר גובה הפיצויים) שהניזוק זכאי לקבל מהמזיק. זהו אחד התחומים המרכזיים של המשפט האזרחי ובכלל, ולעורכי דין שבוחרים להתמחות בנזיקין צפויה תעסוקה רבה ששכר נאה בצידה כמו גם אתגר מקצועי בלתי פוסק. בין השאר מטפלים עורכי דין שמומחיותם נזיקין במקרים של רשלנות רפואית, במקרים של לשון הרע, בעוולות מסחריות, בפיצויים לנפגעי תאונות דרכים או תאונות עבודה, באחריות שילוחית, במטרדים ליחיד ולציבור ועוד ועוד.

מה כדאי ללמוד כדי להתקבל להתמחות הרצויה?

במסגרת לימודי משפטים בכל האוניברסיטאות והמכללות ישנם קורסי חובה וקורסי בחירה – ורצוי, באופן טבעי, להתאים את קורסי הבחירה להתמחות המיוחלת.

כך, לדוגמה, מי שחלום חייו הוא להיות עורך דין פלילי יבחר קורסים דוגמת "סייגים לאחריות הפלילית", ואילו מי שרוצה להתמחות בתחום המסחרי יעדיף קורסים כגון "דיני ניירות ערך" או "עבריינות הצווארון הלבן". לקראת התמחות עתידית בדיני נזיקין מומלץ ללמוד קורסים רלוונטיים ובהם "דיני זכויות יוצרים בעידן הטכנולוגי" או "ניתוח כלכלי של סוגיות בדיני נזיקין", ובאופן טבעי, לאור העובדה כי דיני נזיקין נוגעים בתחומי חיים רבים, ישנם גם קורסים אחרים במסגרת לימודי משפטים שעשויים להיות רלוונטיים במיוחד – "דיני עבודה", "דיני איכות הסביבה: היבטים מקומיים וגלובאליים" ועוד ועוד.

חשוב להדגיש: על מנת להתקבל להתמחות במשרד איכותי ומוביל אין די ללמוד את הקורסים ה"נכונים"; נדרשים הישגים אקדמיים נאותים, מצוינות אישית, אישיות איכותית ועוד. כמובן שייתכנו מקרים בהם גם מי שלא למד את הקורסים הרלוונטיים במיוחד עבור דיני נזיקין יתקבל בכל זאת להתמחות במשרד שעיקר פעילותו בתחום זה – אולם אין ספק שלימוד קורסים מתאימים מהווה יתרון של ממש, וכשהתחרות על התמחויות נחשקות עזה במיוחד, היתרון עשוי להיות משמעותי ביותר ואף ההבדל בין קבלה למשרד בעל מוניטין שתפתח דלתות רבות בעתיד לבין סירוב מתסכל.

האם יש הבדל בין לימודי משפטים באוניברסיטה לבין לימודים במכללה?

סוגיה נוספת בה מתחבטים רבים מבין הפונים אל לימודי משפטים היא האם ישנו הבדל בין לימודים באוניברסיטאות לבין לימודים במכללה זו או אחרת. בעבר לימודי משפטים באוניברסיטאות נחשבו איכותיים יותר, אולם הפער, עושה רושם, הולך ומצטמצם וכיום ניתן משקל רב יותר לפרמטרים אחרים אצל המבקשים להתקבל להתמחות – ובפרט כשמדובר במשרד העוסק בתחום הנזיקין.