ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

המדריך לבחירת עורך דין פלילי

אישומים פלילים הם לא עניין שיש להקל בו ראש בשום צורה או אופן. אי לכך, יש לבצע כל צעד תוך מחשבה תחילה כשהצעד הראשון במלחמה על הוצאת הצדק לאור היא בחירה מושכלת של עורך דין פלילי.

הכנו עבורכם מדריך קצר אך ממצה שמכיל מספר שיקולי מפתח שיסייעו לכם לבחור את עורך הדין המתאים ביותר עבורכם באופן אישי.

 

חיפוש מקדים

במידה והמליצו לכם על עורך דין מסוים, הקלידו את שמו או את שם המשרד שבו הוא עובד במנוע החיפוש גוגל והתחילו לסרוק את התוצאות. נסו לראות האם הצליח להשיג במהלך הקריירה שלו הישגים משמעותיים, האם הצליח להביא לזיכוי נאשמים שהואשמו בביצוע עבירות דומות לאלו שאתם ביצעתם והאם פרסם מאמרים חשובים וחכמים בתחום המשפט הפלילי?

  

עבר שמשפיע על ההווה

במידה ועורך הדין שאתם מתעניינים בו היה בעברו מועסק במערכת אכיפת החוק בין אם בפרקליטות ובין אם במשטרה, קחו זאת לתשומת לבכם – מדובר על יתרון משמעותי שבא לידי ביטוי בכך שלעורך הדין המדובר יהיו קשרים טובים עם גורמים רלוונטיים וכן ניסיון והיכרות עם המערכת מבפנים.

  

במהלך הפגישה הראשונה

בבואכם לפגישה עוד טרם שטיחת פרטי המקרה שלכם, נסו לדלות מעורך הדין הפלילי כמה שיותר פרטים בנוגע לעברו ולניסיונו בתחום המשפט הפלילי. נסו לתשאל אותו בנוגע לשלבי הטיפול בתיק ונסו לחוש האם הוא בטוח בעצמו, האם הוא מנוסה, האם הוא מפגין עצמה ונוכחות או שמא מדובר על טירון חסר ניסיון.

  

הבטחות סרק

עליכם להיזהר מכל משמר מעורכי דין פליליים שמבטיחים לכם תוצאות מדויקות. שימו לב – איש אינו יכול לחזות מראש את תוצאות הטיפול בתיק ואיש אינו יכול לצפות את העתיד. אי לכך, במידה ונתקלתם בעורך דין פלילי שמבטיח לכם הבטחות מתוקות על זיכוי מוחלט ללא תנאי, עשו את הדבר הנכון והרימו גבה או שתיים, ככל הנראה מדובר על עורך דין שרק מעוניין לשבות אתכם בקסמיו ותו לא אך שככל הנראה ניסיון רב אין לו בתחום הפלילי.

  

תשלום עבור עבודה

בתחום המשפט הפלילי עורך הדין עובד תמורת תשלום שאמור לצאת מכיסו של הלקוח. במידה ועורך הדין מציע לכם לעבוד בחינם ולקבל את כספו רק לאחר שישיג עבורכם תוצאה טובה שתשביע את רצונכם, סרבו בנימוס והמשיכו את החיפושים.

  

התאמה מרבית למקרה הספציפי

אחד הדברים החשובים ביותר הוא ליצור התאמה בין העבירות שמיוחסות לנאשם לבין תחום ההתמחות של עורך הדין. כך למשל אם מדובר על אישומים בביצוע עבירות אלימות שנידונות במשפט הפלילי, אל לכם לשכור את שירותיו של עורך דין שמתמחה בתביעות נזיקין. כמו כן גם בתחום המשפט הפלילי ישנם תחומים רבים. אי לכך אם למשל הואשמתם בנהיגה בשכרות, הקפידו לבחור בעורך דין שמתמחה בתחום עבירות התעבורה ולא בעורך דין שמתמחה בעבירות אלימות במשפחה או בעבירות סמים לצורך העניין.

 

כימיה לפני הכול

מאחר ואתם הולכים לבלות לא מעט זמן עם עורך הדין שלכם חשוב מאוד לבדוק האם נוצרה ביניכם כימיה אנושית כבר מהרגע הראשון. נסו להרגיש האם האווירה בחדר חיובית, האם הנוכחות של עורך הדין משרה עליכם רוגע וביטחון או שמא היא מעוררת בכם לחץ וחרדה.

 

מידת הזמינות

 בררו מראש האם עורך הדין עובד לבד או כחלק ממשרד ודרשו לדעת מראש מה היא רמת הזמינות שלו. כך תוכלו להבטיח לעצמכם שגם אם החליט לצאת לחופשה וגם אם הוא נמצא בחו"ל למשל, יהיה לכם תמיד למי לפנות ועם מי לדבר. 

 

סקירה זו נכתבה באדיבות עו"ד נוגה ויזל המתמחה בפלילים