ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

רשלנות רפואית ברפואת משפחה

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

לעיתים קרובות אנו נוטים להמעיט מהחשיבות של הפונקציה הנקראת "רופא משפחה" או בגילאים הצעירים, "רופא ילדים". אולם, לאמיתו של דבר, החשיבות של רופא המשפחה (או לחילופין רופא הילדים) היא רבה מאד בכל הנוגע לבריאות שלנו ומכאן שגם האחריות של רופאי המשפחה כלפי המטופלים שלהם היא ברמה גבוהה.

בחלק מקופות החולים ההפניה לרופאים מקצועיים/מומחים נעשית בהכרח דרך רופא המשפחה ורק לאחר שהחולה/המבוטח פונה קודם לכן לבדיקה אצל רופא המשפחה. בדרך כלל רופאי המשפחה הם החזית של המערכת הרפואית הניצבת בפני החולה. הכתובת הראשונה בכל דבר ועניין כאשר מצב הבריאות משתנה.

רופא המשפחה צריך לעקוב אחר מצב הבריאות של החולה הפונה אליו, להיות ער לשינויים הבריאותיים העוברים עליו, להפנות אותו לבדיקות הנדרשות, להפנות אותו לבדיקות דם תקופתיות, להפנות אותו לבדיקות הנדרשות מפאת גילו, להמליץ לו על העמקת הבדיקות לאור תוצאות של בדיקות המתקבלות אצלו, להביא את תוצאות הבדיקות לידיעת המטופל, לוודא ביצוע בדיקות חשובות, להגיע לאבחנות סבירות לגבי מצבו של המטופל לאור בדיקות קליניות במרפאתו ותוצאות בדיקות דם ו/או בדיקות הדמיה שנצברות אצלו ועוד.

מרופא משפחה, מטבע הדברים, נדרש לעיתים קרובות ידע נרחב במגוון תחומים על מנת לעמוד בחובה שהוא נושא בה כלפי המטופל שלו.

אמנם, התביעות נגד רופאי המשפחה אינן רבות אך כבר הוגשו תביעות נגד רופאי משפחה בטענה שלא עדכנו את המטופלים על תוצאות בדיקות, לא ביצעו אבחנות נכונות, לא הפנו בזמן לרופא מומחה או לבדיקת הדמיה חשובה וכו'. בתי המשפט, בערכאות השונות, חייבו את רופאי המשפחה באחריותם כלפיי המטופלים וקבעו את האחריות היתרה שלהם כלפיי המטופלים.