ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

רשלנות רפואית באונקולוגיה

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

אבחנה מוקדמת של מחלת הסרטן או של הגידול הסרטני, הממאיר או השפיר, היא שם המשחק, מהות העניין ולב ליבו של נושא הרשלנות הרפואית בתחום האונקולוגיה. האבחנה המוקדמת יכולה להיות ההבדל בין חיים למוות. לעיתים ההבדל הוא כחוט השערה. העדרה של אבחנה כזו יכול חלילה להכריע כי סיכויי ההחלמה של המטופל/החולה קטנו באופן ניכר או שהוא אפילו יאבד את סיכוייו להחלים ממחלתו.

לא במקרה עושים היו ארגונים רבים ושונים מאמצים גדולים בהגברת המודעות בקרב הציבור הרחב לביצוע בדיקות רפואיות שעשויות לאתר גידולים סרטניים בעודם בשלבים מוקדמים ואפילו בהיותם בשלבים טרום סרטניים. התחום הידוע ביותר בעניין זה הוא סרטן השד. כבר עשרות בשנים שקיימת מודעות גבוהה אצל נשים לביצוע בדיקות תקופתיות הן קליניות וכן בדיקות הדמיה לאיתור וגילוי של גידולים בשד. ואכן, המודעות הרבה בתחום זה בקרב הנשים הביאה לכך שרבות מהן נבדקות באופן סדיר ובהרבה מקרים הבדיקות התקופתיות הביאו ב"ה לגילוי מוקדם ולריפוי מלא.

כך גם בסוגי סרטן נוספים בהם הבדיקות התקופתיות הפכו לעניין פופולארי בשנים האחרונות. כך במעקב אחרי נקודות חן ושומות ונגעים בעור, כך בביצוע בדיקות פאפ באופן שיגרתי אצל רופא נשים לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם וכך בבדיקות הקולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן במעי הגס ועוד.

אבחון של מחלת הסרטן איננו עניין פשוט וקל. צריך בשביל זה ידע נרחב וראיה כוללת. הקושי הוא בשל העובדה שהמטופל בדרך כלל מתקשה להגדיר את כאביו או תלונותיו, ופעמים רבות מדובר בתלונות רגילות שיכולות להתאים גם לדברים אחרים (כאבי גב, כאבי ראש, כאבי בטן, סחרחורות, אנמיה וכד'). מכיוון שקיימת חשיבות רבה לעיתוי בו מאובחן הסרטן, על הרופא המטפל והצוות הרפואי להיות קשובים לתלונות המטופל, לשינוי והתכיפות של תלונותיו, ולהפנותו בהקדם לביצוע הבדיקות המתאימות, לפי הצורך, לשלול על הסף מחלות "רגילות" ולפי הנתונים המתקבלים מהבדיקות השונות להעלות אבחנות לגבי אפשרויות נוספות.

כמו כן, יש חשיבות רבה גם להיסטוריה המשפחתית של מחלת הסרטן אצל המטופל, באם ישנה, לאיתור גורמי הסיכון של המטופל הספציפי וחשיפתו לחומרים ו/או סביבה שעלולים לגרום למחלת הסרטן.

גידול ממאיר או גידול סרטני מאובחנים ע"י שלל בדיקות דם, שתן או בדיקות הדמיה שונות וכמובן שהבדיקות נעשות בהדרגתיות ולפי הרלבנטיות לממצאים המתקבלים ולסוג המחלה שהרופאים מבקשים לאשר או לשלול את קיומה. החשיבות המכרעת היא כמובן שהבדיקות הללו יבוצעו בזמן, בקצב הראוי, ביצוען לא יעוכב בשל אי אבחון רפואי או העדר אישור מנהלי לביצוען ושהרופאים המטפלים יפנו את החולה לבדיקות הרלבנטיות והנכונות ולכאלו שיכולות לאבחן את המחלה/הגידול שהרופא מחפש.

רשלנות רפואית באבחון הסרטן מתמקדת בדרך כלל בטענת החולה כי הרופא המטפל היה צריך להעלות את החשד שהמטופל סובל ממחלת הסרטן, בשל תלונות עליהן התלונן המטופל בצירוף גורמי הסיכון וההיסטוריה המשפחתית, והיה צריך להפנות את המטופל לבדיקות מתאימות, אשר היו מאבחנות את מחלת הסרטן כבר בשלביה הראשוניים. לו הרופא המטפל היה מאבחן את המחלה בשלב מוקדם יותר, סיכויי ההחלמה של המטופל היו גבוהים הרבה יותר, או היה ניתן להאריך את תוחלת חייו, או שהוא היה עובר ניתוח קטן במקום נרחב, או ניתן היה להימנע מטיפולי קרינה או כימותרפיה וכד'.

בנוסף, יכול להיות שהרופא המטפל כן העלה את החשד כי מדובר במחלת הסרטן ואכן שלח את המטופל לבדיקות המתאימות, אך הייתה רשלנות רפואית בפענוח התוצאות של הבדיקות, אשר הובילה לאבחון שגוי של המחלה או לכך שהמחלה לא אובחנה בשלביה הראשוניים.

תביעות שהוגשו בתחום זה ע"י משרדנו עסקו בין היתר בגילוי מאוחר של סרטן השד לאחר שפענוח של בדיקת הדמיה מוקדמת של השד פוענחה ברשלנות כתקינה, בתביעה אחרת נתבע בי"ח על כך שאבחון של גידול כממאיר התברר רק כחלוף שנה, ולאחר שהדגימות הפתולוגיות הראשוניות נבדקו בשנית, כשפיר, קופ"ח נתבעה לאחר שרופא התעלם מדימומים מוגברים אצל אישה ולא היפנה אותה לבדיקות הרלבנטיות לשלילת סרטן צוואר הרחם, בית חולים נתבע על כך שבמסגרת ניתוח להוצאת גידול מראש מנותחת הותירו המנתחים, ברשלנות, כמחצית מהגידול בראשה של המנותחת ולא בדקו כראוי טרם תום הניתוח האם הסירו את כל הגידול או לא דבר שגרם לכך שהיה צורך, לאחר זמן קצר, לביצוע ניתוח נוסף שהותיר בתובעת נזק גדול הרבה יותר מהנזק שהיה צפוי מלכתחילה.