ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

רשלנות רפואית של רופא מרדים

תפקידי הרופא המרדים במהלך ההכנה להרדמה, ההרדמה ובמהלך הזמן בו שרוי החולה תחת הרדמה מלאה או חלקית הם רבים ומגוונים.


טרם ההליך הכירורגי/הניתוחי חובתו של המרדים לפגוש את המטופל ולבקש ממנו מידע רב ככל האפשר אודות מצבו הרפואי. הוא חייב לברר האם המטופל סובל מרגישות כלשהי ובפרט, כמובן, רגישות לתרופות כלשהן. הוא חייב לברר האם המטופל עבר ניתוחים/הרדמות בעבר והאם אירעו תקלות כלשהן המחייבות התייחסות בהרדמה הנוכחית. הוא חייב לדעת לפני ביצוע ההרדמה אלו תרופות קבועות נוטל המטופל, נתונים פיזיים שלו, לעיין בבדיקות מעבדה ודימות עדכניות ולבצע לו בדיקה גופנית.

באמצעות המידע המתקבל ממפגש כזה, הרופא המרדים צריך להתאים את ההרדמה הנכונה לחולה היושב לפניו תוך שימת לב לפרוצדורה הרפואית הספציפית שהוא עומד לעבור.

 

במפגש הטרום ניתוחי, על הרופא המרדים חלה גם האחריות להעביר למטופל מידע על המהלך הרפואי הצפוי לו בהמשך. הוא צריך לכתוב ולהעביר הוראות רפואיות, בכתב ובע"פ, למטופל וכן לצוות המטפל (אחיות, רופאים כירורגים וכו') לגבי ההכנה בתקופה שלפני הניתוח/ההליך הכירורגי על מנת להכין את המטופל לפרוצדורה שהוא עומד לעבור באופן האופטימלי.

 

במהלך ההרדמה, ובמיוחד בהרדמה כללית, המרדים אחראי, כמובן, על הרדמת החולה. סמוך לפני ביצוע ההרדמה הוא צריך לוודא שכל המיכשור השייך לפעולת ההרדמה תקין, מכויל ומחובר נכון. לעיתים מבוצעות פעולות ההכנה של חדר הניתוח והציוד שבו ע"י אנשי הצוות הסיעודי המכינים את חדר הניתוח והציוד שבו אך על מנת למנוע טעויות נכון וראוי שהמרדים יבדוק את הציוד שנוגע להרדמה, לרבות מכונות ההנשמה וההחיאה, בעצמו סמוך לפני הניתוח. משרדנו טיפל לפני מס' שנים במקרה טראגי בו המרדים לא בדק את החיבורים של מכונת ההנשמה בחדר הניתוח בבית החולים הדסה עין כרם ועקב כך הונשם תינוק ע"י חנקן במקום ע"י חמצן וכתוצאה מכך נגרם לו נזק נוירולוגי קשה ביותר.

 

לכתבה "הרופא התריע- ההנהלה התעלמה" לחץ כאן

 

בעת ביצוע הניתוח על הרופא המרדים להימצא ליד החולה, על מנת לטפל ולדאוג כי מצבו של החולה נשאר יציב לאורך כל פעולת ההרדמה וההליך הרפואי. הוא גם חייב לתעד את פעולת ההרדמה למן הרגע הראשון של ביצועה ועל לסיומה וכן לתעד את הנתונים השונים של החולה בעת ביצוע ההרדמה בגיליון מיוחד שנקרא "גיליון הרדמה".

 

האספקטים הרפואיים עליהם מפקח המרדים בעת ביצוע ההרדמה הם רבים וקריטיים לבריאות החולה והם כוללים בין היתר:
1. שליטה בפרמטרים של מערכת הנשימה-חמצון ופינוי פחמן דו חמצני.
2. שליטה ב"מצב ההמודינמי"- לחץ הדם, תפוקת הלב, קצב ומקצב הלב ופרמטרים שונים נוספים הקשורים לפיזיולוגיה של מערכת הלב וכלי הדם.
3. מתן נוזלים ומוצרי דם.
4. שליטה בחום הגוף של החולה.

הרופא המרדים נדרש להפגין ידע רב במערכות הגוף השונות לבדוק באופן פעיל את מצב החולה ולהגיב במהירות ובהתאם למצב במידה וקיימת סכנה כלשהי למטופל. לעיתים פעולות שגרתיות רבות של הרופא המרדים הינם קריטיות לחולה וממש מצילות חיים.

 

לפני מס' שנים , ניתוח תיקון פזילה שנעשה לילדה בת שלוש וחצי, הסתיים בתוצאה מחרידה של מות הילדה וזאת כתוצאה מרשלנותה של הרופאה המרדימה אשר לא ביצעה את הפעולות המתחייבות במסגרת ההרדמה, לא עקבה באופן אקטיבי על מצב החולה והחלה לפעול מאוחר, כאשר כבר לא היה ניתן להציל את החולה. ביהמ"ש המחוזי הרשיע את הרופאה המרדימה בעבירה של הריגה וגזר עליה 8 שנות מאסר.


הרדמה הוא מצב פעיל מאד ומתמשך. פעולתו של הרופא המרדים אינה מסתיימת בהזרקת חומר ההרדמה בתחילת הניתוח. מדובר ברצף מתמשך ומורכב של פעולות במהלך הפרוצדורה כולה.