ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

רשלנות רפואית בהריון ולידה

תביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה מהוות את החלק הארי של תביעות הרשלנות הרפואית בעולם הרחב וגם בישראל. תשעת ירחי הלידה מזמנים מצבים מורכבים ומאתגרים מאד מבחינת ההשקה שבין הרפואה והמשפט.

משרדנו ייצג את הוריה של אסתר ז"ל שנולדה באחד מבתי החולים במרכז הארץ לזוג הורים צעירים שציפו והתכוננו תשעה חודשים ללידתה. בבית חיכה לה בקוצר רוח אח גדול שנולד בניתוח קיסרי כשנתיים קודם לכן לאחר שאובחנה מצוקה עוברית בסוף הלידה. ההורים הביעו את רצונם שלידתה של אסתר תהיה לידה רגילה אך הם עשו זאת רק לאחר שקיבלו אישור לכך מרופאי בית החולים שהיו אמורים לפעול לפי נוהל מיוחד וקפדני.

אבל המציאות היתה עגומה ביותר. הלידה התארכה מאד. בסופה נצפו במוניטור סימני מצוקה עוברית אך הצוות הרפואי לא בדק את היולדת בתדירות הנדרשת ולא הבחין מבעוד מועד במצוקה ההולכת ומחריפה. ההחלטה לבצע ניתוח קיסרי התקבלה בסופו של דבר באיחור רב ויישום ההחלטה בנסיבות המקרה, כאשר מדובר בלידה לאחר ניתוח קיסרי קודם, התארכה הרבה מעבר לזמן המקובל בספרות המקצועית ובפסיקה. התוצאה הטראגית היתה שאסתר ז"ל נולדה במצב קשה מאד, נזקקה להנשמה ואושפזה במצב סיעודי מורכב מרגע לידתה ועד לפטירתה כחלוף שנה.

תביעת רשלנות רפואית בגין ההתנהלות הלקויה של הצוות הרפואי בלידה של אסתר ז"ל הוגשה ע"י משרדנו לבית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע, לאחר חקירת כל המומחים הרפואיים, ההורים והצוות הרפואי, כי בית החולים התרשל בניהול הלידה .

תחת הכותרת של "רשלנות רפואית בהריון ולידה" חוסים סוגים שונים של נושאים:

רשלנות בטיפולי הפריה

בתחילת הדרך מצויים טיפולי ההפריה. אלו הפכו לנפוצים הרבה יותר בעשורים האחרונים. בהקשר לטיפולים אלו תתכנה תביעות הנוגעות לרשלנות המכונים או הרופאים העוסקים בהפריות בטענה לאובדן זרע אצל גברים או לאובדן ביציות, להשתלת זרע שלא מהתורם הנכון, לדילול רב מדיי של עוברים מצד אחד או לאי דילול מספק מצד שני וכתוצאה מכך ללידה מרובת עוברים בעלי מומים.

רשלנות רפואית בגנטיקה

תביעות הרשלנות בגין ייעוץ גנטי כושל או העדר ייעוץ גנטי הוא נושא נוסף שהפופולריות שלו הולכת ועולה בשנים האחרונות וככל שמגוון הבדיקות הגנטיות המוצע לנשים בהריון הולך וגדל. למה האשה לא הופנתה לייעוץ גנטי ? למה האשה לא הופנתה לבדיקה ספציפית כזו או אחרת ובמיוחד על רקע בדיקות הדמיה כאלו או אחרות או בדיקות מעקב שתוצאותיהן היו צריכות להדליק נורה אדומה? אלו השאלות הנשאלות. ובעקבות כך טוענים ההורים שלו היה בידיהם המידע מלא היו מבצעים הפלה והעובר שנולד במצב קשה לא היה בא לעולם.

אי אבחון מומים שנוצרו ברחם

בדומה לכך גם בתביעות שמוגשות בעילה של "חיים בעוולה" ע"י ההורים בשל רשלנות בביצוע בדיקות US ואי גילוי מומים מולדים עפ"י הלכת פסק הדין בפרשת "המר".

רשלנות רפואית בלידה וכתוצאה מכך גרימת נזק לעובר

ובהמשך הדרך מצויות התביעות, כמו בעניינה של אסתר ז"ל לעיל, העוסקות במקרים בהם הרשלנות אירעה תוך כדי הלידה עצמה. בדרך כלל הטענה היא שהיה מקום לילד את האם זמן מסויים לפני ביצוע הלידה בפועל ובכך ניתן היה לגרום לכך שהעובר יוולד במצב תקין ולא במומו. הפאזל שמרכיב את התמונה בתביעה זו הוא בעל חלקים רבים החל מתמונת המוניטור, נתוני החום של האשה, נתוני החימצון של העובר במהלך לידה ככל שישנם, תיאור מהלך הלידה והתמשכותו, מעקב הצוות הרפואי, איכות הדיווח הרפואי ב"זמן אמת", מצב החימצון לאחר הלידה ועוד.

קבוצת תביעות נוספת הן תביעות של ילדים שנולדים עם נכויות בכתפיים [Erb ] כתוצאה מחילוץ לא נכון. לעיתים נזק זה נגרם כתוצאה מהערכת משקל מוטעית לפני הלידה, לעיתים הנזק נגרם כאשר הצוות הרפואי בוחר בהליך לידה רגיל ולא בניתוח קיסרי הגם שהיתה הערכת משקל גבוהה ובמקרים מסויימים אף בהתעלמות מהעובדה שהיולדת סובלת מסכרת הריונית המגבירה את הסיכון לעובר גדול שחילוצו יהיה קשה במיוחד ולעיתים הכשל נובע מטכניקה לקויה של המנתח שלא מבצע את החתך הניתוחי כמו שצריך ויוצר קושי בחילוץ.

רשלנות רפואית כתוצאה מלידה טראומטית

לבסוף, קיימת קבוצת התביעות הנוגעת לנזקים הכירורגיים הנגרמים עקב מהלך לידה לאברי היולדת בתחום האורולגיה, הגאסטרו הגניקולוגיה והפיריון. לידה טראומטית עלולה לגרום לנזק קשה לאשה בתחומים הללו אשר יוסיפו וילוו אותה כל ימי חייה אף אם העובר יהיה תקין לחלוטין. כ"כ לידה טראומטית או זיהום תוך כדי לידה עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לחצוצרות, לשחלות או אפילו לכריתה של הרחם וממילא לפגיעה בלתי הפיכה ביכולת להרות פעם נוספת.

בכל הנושאים הללו אופן הפעולה שווה:

1. קבלת תיאור מדוייק ומפורט של סיפור השתלשלות האירוע מהלקוח.

2. איסוף מלוא התיק הרפואי ובפרט המסמכים הקריטיים.

3. איתור מומחה רפואי בתחום המיילדות והגניקולוגיה שיקבע שהצוות הרפואי התרשל בתפקודו ויש קשר סיבתי בין הנזק להתרשלות.

אנחנו במשרד "ילינק ושות' " עסקנו עד היום בכל מגוון התביעות בתחום הרשלנות הרפואית בהריון ולידה ואנחנו נכונים להעמיד לרשותכם את הניסיון והידע המקצועי שלנו, אם נפגעתם כתוצאה מרשלנות או שנגרמה לכם עוולה בהריון או לידה מצד רופא, מרפאה או מוסד רפואי אחר, בשילוב היחס האנושי והחם המאפיין ומייחד את משרדנו.

ספינה ביפידה (שדרה שסועה/ עמוד שדרה מפוצל) הינו מום שנוצר אצל העובר במהלך החודש הראשון להריון.