ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

פיצויים לאחר תאונת דרכים

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

לאחר הגשת תביעה לבית המשפט ובמקרים בהם מדובר בפגיעה משמעותית, ממונה מומחה/מומחים מטעם בית המשפט בתחומים הרפואיים הרלבנטיים (ר' להלן) לקביעת נכותו של הנפגע, מה שמשפיע רבות על קביעת גובה הפיצויים לאחר תאונת דרכים.

לאחר קביעת הנכות יעריך בית המשפט את הנזק לפי ראשי נזק ובהם:

 • כאב וסבל – נבהיר כי אין מדובר ב"מבחן סובייקטיבי" כמה הנפגע סבל אלא בכללים שנקבעו בתקנות ולפיהם משולם לכל הנפגעים באשר הם סכום מסויים, נמוך באופן יחסי לפי "מפתח" שנקבע לכך בתקנות.
 • הפסד השתכרות לעבר ולעתיד - ההפסד בראש נזק זה מחושב בהתחשב בגילו של הנפגע, מהות הפגיעה שנגרמה לו (שיעור הנכות שנקבע בשילוב עם משלח ידו ועיסוקו ובכלל זה הגדרות שונות של "נכות רפואית" ו"נכות תפקודית" – ר' להלן), גובה שכרו לפני התאונה ולאחריה, העתיד התעסוקתי שאמור היה להיות לו אלמלא התאונה, ההפסדים שנגרמו לו בפועל, ועוד.

  בהתאם לפסיקת בתי המשפט נפסק פיצוי גם על הפסדי פנסיה וזכויות סוציאליות.
 • הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד - כל נפגע זכאי לקבל מקופת החולים בה הוא חבר טיפולים רפואיים הכלולים בסל הבריאות (ר' להלן).
  בהתאם לחומרת הפגיעה, לאופי הפגיעה, ולקביעות המומחים, בתי המשפט מוכנים להניח שהנפגע יזדקק לטיפולים שונים שאינם כלולים ב"סל הבריאות", ועל כן, בהתאם לנסיבות התיק, נפסק פיצוי עבור טיפולים ועזרים רפואיים להם יזדקק הנפגע.
 • עזרת צד ג' בעבר ובעתיד - פעמים רבות הנפגע מתקשה בביצוע פעולות שונות הנובעות מהתאונה. העזרה לה נזקקים נפגעים שונים משתנה ממקרה למקרה – החל מעזרה וסיעוד לאורך כל שעות היממה – אצל נפגעים קשים, ועד העסקת עוזרת בית למס' שעות בשבוע לנפגע או נפגעת המתקשים במלאכות שיכולים היו לעשות לפני התאונה.

  בתי המשפט מפצים נפגעים בהתאם לחומרת הפגיעה והנכות שנקבעה, תקופת אי הכושר בה שהה הנפגע, הצורך שלו בעזרה הבא לידי ביוטי בעזרה שהוא לוקח בפועל ועוד, וגם כאן, חייב עו"ד המיומן בתחום לטעון את הטענות הנכונות, מבחינת הנפגע, באשר לעזרה לה הוא נזקק ויזקק למשך שארית ימי חייו.
 • ראשי נזק נוספים - בכל "ראשי הנזק" יש אפשרויות שונות לחישוב הנזקים. ככל שעורכי הדין הטוענים מטעם הנפגע מיומנים ומנוסים יותר, כך גם הטענות שייטענו בשם הנפגע והפסיקה אליה יופנה בית המשפט, יהיו המתאימים והרלבנטיים ביותר למקרה הנדון.

צליפת שוט בתאונות דרכים:

"צליפת שוט" (whiplash ) היא פגיעה אופיינית מאוד בתאונות דרכים, כשהנפגע הוא נהג ברכב או נוסע בו. מדובר בפגיעה הנגרמת בעת התנגשות או בלימה חזקה, בה הראש והצוואר מבצעים תנועה "קדימה ואחורה" במהירות ובעוצמה, בדומה להצלפה של שוט.

כתוצאה מתנועה זו עלולות להיווצר אצל הנפגע שלל בעיות רפואיות, שכיחות יותר ופחות: החל מכאבי צוואר וגב, נימול בגפיים והירדמות של הידיים או הרגליים, ועד סחרחורות, כאבי ראש, פגיעה בריכוז ובזיכרון ועוד ועוד.

מדובר בפגיעה שדווקא בגלל שהיא כל כך מצויה ושכיחה יש לעיתים נטייה לזלזל בה, ולכן, רצוי להיוועץ בעו"ד מיומן, שיוכל לכוון את הנפגע לקבלת הטיפול הרפואי המתאים, ובהמשך, יעשה ככל הניתן על מנת להשיג עבור הנפגע פיצויים המגיעים לו, בהתאם לחומרת הפגיעה.

הבאנו פגיעה זו כדוגמא בלבד, אשר בעקבותיה צריך הנפגע לקבל טיפול מתאים ויש, פעמים רבות, צורך בהערכת מצבו ע"י מומחה שימונה מטעם בית המשפט. קיימות שלל פגיעות אפשריות, וחובה להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחום, על מנת שיוכל לכוון את הנפגע לקבלת טיפול מתאים ויפעל למינוי מומחה המתאים להערכת מצבו.

פוליסת תאונות אישיות/אבדן כושר עבודה/נכות מתאונה/ביטוח סיעודי- תאונת דרכים

לחלק מן הנפגעים קיימת גם אפשרות לתבוע ע"פ פוליסה פרטית שעמדה לזכותם: פוליסות תאונות אישיות או אבדן כושר עבודה, נכות מתאונה או ביטוח סיעודי שיש להם בחברת ביטוח.

פעמים רבות אנשים משלמים מדי חודש עבור פוליסות אלה, בין אם דרך מקום עבודה או באופן פרטי, וחובה לבדוק גם את אפשרות התביעה לפי פוליסות אלה, לפי הצורך.

להבדיל מתגמולי הביטוח הלאומי, תשלומים המשולמים לנפגע ע"פ פוליסת ביטוח פרטית אינם מנוכים מן הפיצוי המשולם ע"י חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה, ולעיתים יכול אדם שנפגע ליהנות במקביל מכמה פוליסות או מכמה חלקים באותה פוליסה (למשל: תשלום עבור תקופת אי כושר, וכן תשלום עבור נכות צמיתה)

חשוב להדגיש ולציין שתקופת ההתיישנות בתביעות ע"פ פוליסה הינה 3 שנים מיום התאונה בלבד. לפיכך, חובה להביא בפני עורך הדין המטפל את כל המידע הרלבנטי, על מנת שיבדוק היטב את האפשרות להגשת תביעה גם לפי פוליסה פרטית שעמדה לזכות הנפגע.

נציין, כי ניתן להאריך את תקופת ההתיישנות בהסכמת חברת הביטוח ובכתב, ובמקרים רבים קיבל משרדנו, אף למשך שנים, הארכה לתקופת ההתיישנות, עד שהתיק "בשל" לניהול מו"מ לסיומו.

למשל: ניתן להאריך את תקופת ההתיישנות אצל נפגע תאונת דרכים עד שמתקבלות חוות דעת של המומחים שמונו מטעם בית המשפט בתיק תאונת הדרכים. במקרה כזה, סביר שהנפגע יוכל לחסוך סכומי כסף גדולים, ולהגדיל את סכום הפיצויים לאחר תאונת דרכים היות ויש להניח שחברת הביטוח תקבל את חוות הדעת שנכתבו ע"י מומחה אובייקטיבי בתיק תאונת הדרכים בקשר לאותה תאונה, ויתייתר הצורך בהגשת חוות דעת מטעם הנפגע (בעלות של אלפי שקלים לחוו"ד) וחוו"ד נגדית של חב' הביטוח.