ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

סדר פעולות בתאונת דרכים והנחיות שונות

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

מאמר זה יספק לך סדר פעולות בסיסי במקרה של תאונת דרכים, והנחיות ראשוניות כיצד לנהוג ומה לעשות.

 1. על הנפגע המפונה/המתפנה מהמקום לגשת לטיפול רפואי בהקדם ככל הניתן ולדווח כי נפגע בתאונת דרכים.
 2. על הנפגע להיות במעקב רפואי רציף, לפי הצורך, ולשים לב לתופעות בריאותיות המתעוררות אצלו ימים, שבועות ואף חודשים לאחר התאונה, כגון: כאבי גב וצוואר, כאבי ראש, נימול בגפיים, ירידה בשמיעה, צפצוף באזניים (טנטון), ירידה בריכוז ובזיכרון, ירידה בראיה, עצבנות יתר ופחד מנהיגה או מיציאה לכביש ועוד ועוד.
  בכל מקרה של ספק כדאי לגשת לרופא המטפל, בתחום הרלבנטי, ולדווח כי הנפגע עבר תאונת דרכים בתאריך הרלבנטי וכי מאז או לאחרונה סובל מן התופעות שגילה שהוא סובל מהן.
  דיווח מדוייק ותיעוד "בזמן אמת" ככל הניתן, יסייעו בשלב מאוחר יותר בגיבוש התביעה ובמינוי מומחים בכל התחומים הרלבנטיים והנצרכים, וזאת, כדי שהנפגע יקבל את הפיצוי המלא המגיע לו.
 3. כדאי, לאחר התאונה וככל שהנפגע מסוגל לכך, לקבל פרטים של כל הרכבים המעורבים (כולל שם הנהג, פרטי חב' הביטוח ופוליסת החובה) כדי שבמקרה שיהיו ספקות כלשהם, יהיה ידוע מי כל המעורבים בתאונה.
 4. על הנפגע (כשהוא מסוגל לכך) להסדיר עניינים טכניים שונים: קבלת אישור משטרה (ר' בפרק המתייחס לכך), קבלת טופס בל/250 מהמעביד (במקרים הרלבנטיים – ר' בפרק הדן בכך), קבלת אישורים רפואיים על חופשת מחלה וקבלת אישור מהמעביד על היעדרות מעבודה ואי תשלום שכר (או אם שולם – האם שולם ע"ח ימי חופשה ומחלה) וכיו"ב.
  בכל מקרה, עורך דין מיומן המטפל בתיק, יידע להנחות את הנפגע בכל שלב מה לעשות וכיצד לנהוג.
 5. מומלץ להיפגש עם עו"ד מנוסה העוסק בתחום זמן קצר יחסית לאחר התאונה.
  אמנם, עורכי הדין העוסקים בתאונות דרכים אינם רופאים ואינם יכולים לתת הנחיות או המלצות רפואיות, אולם, עו"ד מנוסה, שטיפל במאות או באלפי מקרים דומים, בוודאי יידע להנחות את הנפגע בשלבי הטיפול השונים, ואף להפנות את תשומת ליבו, לאחר שיחה עימו ועיון במסמכים רלבנטיים, למה כדאי לשים לב ולאילו רופאים (באילו תחומים רפואיים) כדאי לפנות.
 6. חובה לשמור כל קבלה וכל מסמך המעידים על הוצאות שנגרמו לנפגע והקשורות בתאונה.
  בהקשר זה נציין כי פעמים רבות נפגעים מעסיקים עזרה בשכר בתקופה בה הם אינם מסוגלים לטפל בעצמם או בנקיון הבית, עריכת קניות, כביסה ובישול וכיו"ב.
  ככל שלא ניתן במקרים אלה לקבל קבלות, ניתן ורצוי לנהל תרשומת מדוייקת, בזמן אמת, של כל עזרה שניתנה וגובה כל תשלום שבוצע, ובמידת האפשר להחתים את נותן העזרה על "קבלה" או "אישור" שקיבל תשלום עבור עבודתו.
  איסוף קבלות ומסמכים כנ"ל יקל על עורך הדין, בשלב מאוחר יותר, להוכיח ולהמחיש לבית המשפט מה היו ההוצאות שנגרמו לנפגע בעבר, ואף יסייעו בטיעון באשר לעזרה לה יזדקק הנפגע בעתיד.
 7. כדאי, אחת לתקופה לפי הצורך, לעדכן את עורך הדין במצב, להעביר לעיונו מסמכים שהצטברו, ולשמוע ממנו האם כדאי לבצע דבר מה נוסף בשלב זה.
 8. הגשת תביעה לבית המשפט/דרישה לחברת הביטוח:
  עם "התגבשות" המצב הרפואי, כלומר, כשהמצב סופי או קרוב לכך, כשנה לאחר התאונה (משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה) יכול עורך הדין לפנות לסיום איסוף החומר הרפואי ולהגשת תביעה לבית המשפט/דרישה לחברת הביטוח.
  לקראת הגשת התביעה מתקיימת פגישה, במהלכה צריך הנפגע לחתום על מס' טפסים שאותם יש לצרף לכתב התביעה. מדובר ב"תצהיר בריאות" המפרט תאונות קודמות ואשפוזים קודמים שהיו לנפגע, ובטופס ויתור על סודיות רפואית, שיאפשר לחברת הביטוח לאסוף חומר רפואי אודות הנפגע.
  לאחר הגשת התביעה פונה חברת הביטוח לעורך הדין, ובהתאם לנסיבותיו של כל תיק, מוגש כתב הגנה ומתמנים מומחים או שמתנהל מו"מ לפשרה כבר בשלב זה.
 9. בכל מקרה, ניתן לפנות לעורך הדין המטפל שיסביר, בכל שלב, היכן הדברים עומדים.

תאונת דרכים – מתי לחזור לעבוד?

לכל נפגע קיימת החובה "להקטין את הנזק", כלומר, הנפגע לא יכול לשבת בביתו בחוסר מעש כשאין צורך בכך.

ככל שיש צורך רפואי במנוחה בבית, בהתאם להנחיות הרופא המטפל או רופא תעסוקתי, הנפגע צריך ויכול להישאר בביתו.

ככל שאין בכך צורך רפואי, אנו ממליצים לשוב ולעבוד, שכן, ישיבה בבית שאינה נצרכת ושיהיה קושי להוכיח מדוע היתה נצרכת, לא תזכה לגיבוי מהמומחים הרפואיים שימנו או מבית המשפט.

כמובן, כל מקרה ונסיבותיו, וכדאי מאוד להתייעץ עם עו"ד העוסק ומנוסה בתחום.

כיצד לבחור עורך דין לטיפול בתאונת דרכים:

למרות שחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים יצר, לכאורה, "מנגנון מובנה" לקביעת הפיצוי המגיע לנפגעים, הרי שבהליך בניית תיק התביעה, הגשתה, איסוף החומר הרפואי והאחר הנדרש להוכחת הנזק, מינוי המומחים הרפואיים (והיחסים עם המוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, במידת הצורך), בחינת חוות דעת המומחים והדרך לתקיפת חוות הדעת, תיאור הנזקים שנגרמו לנפגע בפני בית המשפט וניהול מו"מ/ניהול התיק בפני בית המשפט, יש ניואנסים רבים שחובה כי עו"ד המנוסה בתחום יבחן ויפעל בהתאם.

לכן, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין, שתאונות דרכים הם אחד מתחומי העיסוק המרכזיים שלו, ואשר יוכל לתת מענה לכל מקרה פרטי, תוך שילוב ידע מקצועי רחב, מיומנות והיכרות עם הגורמים השונים ה"שותפים לתיק" (ובכלל זה: חברות הביטוח ומשרדי עורכי הדין המייצגים אותן, המומחים הרפואיים ואף השופטים בערכאות השונות ובבתי המשפט השונים), דבר שיכול להשליך במידה רבה על מידת ההצלחה בניהול התיק.