ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

סדר הפעולות בתאונת עבודה והנחיות שונות להתנהלות בתיקי תאונות עבודה

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

מאמר זה יספק לך סדר פעולות אותן רצוי לבצע לאחר תאונת עבודה, והנחיות שונות שיכולות לסייע לך בהמשך הטיפול באירוע.

 1. על הנפגע המפונה/המתפנה מהמקום לגשת לטיפול רפואי בהקדם ככל הניתן ולדווח כי נפגע בתאונת עבודה.
 2. על הנפגע לקבל מהמעביד טופס בל/250 בו מצהיר המעביד כי התאונה אירעה בעבודה, מה שמאפשר לנפגע לקבל מאת המוסד לביטוח לאומי את כל הזכויות המגיעות לו כנפגע עבודה (ר' להלן בפרק הדן במוסד לביטוח לאומי).
 3. על הנפגע להיות במעקב רפואי רציף, לפי הצורך, ולשים לב לתופעות בריאותיות המתעוררות אצלו ימים, שבועות ואף חודשים לאחר התאונה, שלא תמיד קשורות ישירות לפגיעה הראשונית כגון: כאבי גב וצוואר, כאבי ראש, נימול בגפיים, ירידה בשמיעה, צפצוף באוזניים (טנטון), ירידה בריכוז ובזיכרון, ירידה בראיה, עצבנות יתר וחוסר סבלנות לסובבים אותו דיכאון ועוד ועוד.
  בכל מקרה של ספק כדאי לגשת לרופא המטפל, לרופא המקצועי בתחום הרלבנטי, ולדווח כי הנפגע עבר תאונת עבודה בתאריך הרלבנטי וכי מאז התאונה או לאחרונה סובל מן התופעות שגילה שהוא סובל מהן.
  דיווח מדויק ותיעוד "בזמן אמת" ככל הניתן, יסייעו בשלב מאוחר יותר בגיבוש התביעה ובקבלת חוות דעת של מומחים רפואיים בכל התחומים הרלבנטיים והנדרשים, וזאת, כדי שהנפגע יקבל את הפיצוי המלא המגיע לו.
 4. כדאי, לאחר התאונה וככל שהנפגע מסוגל לכך, לקבל פרטים של חברת הביטוח המבטחת את המעביד בביטוח "חבות מעבידים"/צ"ג.
 5. על הנפגע (כשהוא מסוגל לכך) להסדיר עניינים טכניים שונים: קבלת טופס בל/250 מהמעביד (קבלת אישורים רפואיים על חופשת מחלה וקבלת אישור מהמעביד על היעדרות מעבודה ואי תשלום שכר (או אם שולם – האם שולם ע"ח ימי חופשה ומחלה), בירור האם הנפגע זכאי לתגמולים מכוח פוליסות ביטוח פרטיות העומדות לזכותו (ר' בפרק הדן בכך) וכיו"ב.
  בכל מקרה, עורך דין מיומן המטפל בתיק, יידע להנחות את הנפגע בכל שלב מה לעשות וכיצד לנהוג.
 6. מומלץ להיפגש עם עו"ד מנוסה העוסק בתחום זמן קצר יחסית לאחר התאונה.
  אמנם, עורכי הדין העוסקים בתאונות עבודה אינם רופאים ואינם יכולים לתת הנחיות או המלצות רפואיות, אולם, עו"ד מנוסה, שטיפל במקרים דומים רבים, בוודאי יידע להנחות את הנפגע בשלבי הטיפול השונים, ואף להפנות את תשומת ליבו, לאחר שיחה עימו ועיון במסמכים רלבנטיים, למה כדאי לשים לב ולאילו רופאים (באילו תחומים רפואיים) כדאי לפנות.
 7. חובה לשמור כל קבלה וכל מסמך המעידים על הוצאות שנגרמו לנפגע והקשורות בתאונה.
  בהקשר זה נציין כי פעמים רבות נפגעים מעסיקים עזרה בשכר בתקופה בה הם אינם מסוגלים לטפל בעצמם או בניקיון הבית, עריכת קניות, כביסה ובישול וכיו"ב.
  ככל שלא ניתן במקרים אלה לקבל קבלות, ניתן ורצוי לנהל תרשומת מדויקת, בזמן אמת, של כל עזרה שניתנה וגובה כל תשלום שבוצע, ובמידת האפשר להחתים את נותן העזרה על "קבלה" או "אישור" שקיבל תשלום עבור עבודתו.
  איסוף קבלות ומסמכים כנ"ל יקל על עורך הדין, בשלב מאוחר יותר, להוכיח ולהמחיש לבית המשפט מה היו ההוצאות שנגרמו לנפגע בעבר, ואף יסייעו בטיעון באשר לעזרה לה יזדקק הנפגע בעתיד.
 8. כדאי, אחת לתקופה לפי הצורך, לעדכן את עורך הדין במצב, להעביר לעיונו מסמכים שהצטברו, ולשמוע ממנו האם כדאי לבצע דבר מה נוסף בשלב זה.
 9. קבלת חוו"ד מומחה רפואי/ מומחים רפואיים:
  עם "התגבשות" המצב הרפואי, כלומר, כשהמצב הרפואי מתייצב או קרוב לכך, בדרך כלל כשנה לאחר התאונה (משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה), יכול עורך הדין לפנות לסיום איסוף החומר הרפואי מהגורמים שטיפלו בנפגע על מנת לפנות למומחה/מומחים רפואיים מטעמו של הנפגע, שיחוו את דעתם באשר לנכות שנותרה לתובע כתוצאה מהתאונה שעבר. (על קביעת הנכות וחוו"ד המומחים – ר' בפרק הדן מינוי מומחים רפואיים)
  לאחר שמסתיים הליך הכנת חוות הדעת, יכין עורך הדין טיוטה של כתב התביעה.
  בכתב התביעה יפורטו: נסיבות האירוע, השתלשלות האירועים לאחריו ופירוט הנזק שנגרם לתובע כולל התייחסות לחוות דעת המומחים מטעם התובע, וכן טענות שונות ביחס לרשלנות הנתבעים.
  כתב התביעה יישלח אל הנתבעים, ולאחר מכן פונה חברת הביטוח לעורך הדין, ובהתאם לנסיבותיו של כל תיק, מוגש כתב הגנה ומתמנים מומחים מטעם הנתבעים או שמתנהל מו"מ לפשרה כבר בשלב זה.
 10. בכל מקרה, ניתן לפנות לעורך הדין המטפל שיסביר, בכל שלב, היכן הדברים עומדים.

תאונת עבודה – מתי לחזור לעבוד?

לכל נפגע קיימת החובה "להקטין את הנזק", כלומר, הנפגע לא יכול לשבת בביתו בחוסר מעש כשאין צורך בכך.

ככל שיש צורך רפואי במנוחה בבית, בהתאם להנחיות הרופא המטפל או רופא תעסוקתי, הנפגע צריך ויכול להישאר בביתו.

ככל שאין בכך צורך רפואי, אנו ממליצים לשוב ולעבוד, שכן, ישיבה בבית שאינה נצרכת ושיהיה קושי להוכיח מדוע היתה נצרכת, לא תזכה לגיבוי מהמומחים הרפואיים מטעם התובע או מבית המשפט.

כמובן, כל מקרה ונסיבותיו, וכדאי מאוד להתייעץ עם עו"ד העוסק ומנוסה בתחום.

כיצד לבחור עורך דין לטיפול בתאונת עבודה:

כפי שכבר פורט לעיל, בתאונת עבודה צריך הנפגע להוכיח "רשלנות" וכן נזק, ומדובר בתיקים מורכבים ומסובכים בהרבה מאשר תיקי תאונות הדרכים.

לשם הוכחת הנזק, על הנפגע, באמצעות עוה"ד מטעמו, לטעון טענות שונות המגובות במסמכים, להגיש חוו"ד מומחה מתאימה, ועוד ועוד.

לכן, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין, שתאונות עבודה הם אחד מתחומי העיסוק המרכזיים שלו, ואשר יוכל לתת מענה לכל מקרה פרטי, תוך שילוב ידע מקצועי רחב, מיומנות והיכרות עם הגורמים השונים ה"שותפים לתיק" (ובכלל זה: חברות הביטוח ומשרדי עורכי הדין המייצגים אותן, המומחים הרפואיים ואף השופטים בערכאות השונות ובבתי המשפט השונים), דבר שיכול להשליך במידה רבה על מידת ההצלחה בניהול התיק.