ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

קביעת הנכות – מינוי מומחים רפואיים והערכת הנזק בתאונות עבודה

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

בכל סוגי התביעות המוגשות בגין נזקי גוף, גובה הפיצוי נקבע בעיקר בהתאם לשיעור הנכות הרפואית שנקבעה לנפגע.

אלא, שלהבדיל מתביעות המוגשות לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בתביעות המוגשות לפי פקודת הנזיקין, בהן טוען הנפגע כי המעביד או גורם אחר כלשהו התרשל כלפיו, התובע חייב לצרף לתביעתו חוות דעת רפואית הערוכה על ידי מומחה רפואי בתחום בו קיימות לו מגבלות כתוצאה מהתאונה.

בהתאם לשיעור הנכות, יחושבו נזקיו של הנפגע בכל הנוגע להפסדי ההשתכרות (בעבר ובעתיד), וכך גם בנוגע לעזרה בבית, נזק שאינו נזק ממון (כאב וסבל), הוצאות רפואית, וכיו"ב.

על עורך הדין המייצג את הנפגע להגיש לבית המשפט כתב תביעה מפורט אליו מצורפות חוות דעת של מומחים בכל התחומים הרלבנטיים וזאת, בתמיכה לטענת התובע כי נגרמה לו נכות.

לאחר הגשת כתב ההגנה יפעל עורך הדין של חברת הביטוח לאיסוף חומר רפואי אודות הנפגע, וימנה מומחה/מומחים רפואיים מטעמו כדי שיעריכו את נכותו של הנפגע מטעם הנתבעים.

בדרך כלל, באופן טבעי ומכיוון שמדובר בחוות דעת "מטעם" הצדדים, מתגלים פערים גדולים בין המומחים, ובמקרה שאכן יש פערים שכאלה הצדדים מגיעים להסכמה על הגשת תחשיבי נזק לבית המשפט לפי "ממוצע" כלשהו. אם לא מגיעים להבנות – ממונה מומחה שלישי, מטעם בית המשפט, שחוות דעתו, בדרך כלל, היא זו שתנחה את בית המשפט בסופו של דבר, בהערכת הנזק.

לקביעותיהם של המומחים השונים ובפרט המומחה מטעם הנפגע שחוות דעתו מצורפת לכתב התביעה משקל רב מאוד בחישוב הנזקים על ידי בית המשפט, ולכן, חוות הדעת צריכה להינתן על ידי מומחה המיומן בכתיבת חוות דעת לבתי המשפט והיודע להתמודד עם חוות דעת נגדיות ועם שאלות שיתכן ויישאל אם יוזמן לחקירה על חוות דעתו.

לכן, חובה להיעזר בעו"ד מיומן שיידע אילו חוות דעת כדאי לצרף לכתב התביעה ובאילו מומחים להיעזר, ואף יידע להתמודד עם חוו"ד נגדית ועם מינוי אפשרי של מומחה מטעם בית המשפט.

יצויין כי רק עורכי דין מנוסים העוסקים בתיקים מעין אלה באופן שוטף יידעו לאילו מומחים להתנגד (הדבר אפשרי, בנסיבות מתאימות) בהיותם ידועים ככאלה הפוסקים "לחומרא", איזה חומר רפואי נכון להעביר למומחה , אילו שאלות להציג למומחה מטעם בית המשפט (בכתב או בחקירה נגדית בבית המשפט) וכיו"ב.

ההוצאה הכספית הנדרשת מהנפגע לצורך הגשת חוות דעת לבית המשפט היא הוצאה כבדה יחסית. מדובר בהוצאה של כמה אלפי שקלים עבור כל חוות דעת. בממוצע מדובר על סכום של כ- 5,000 ₪ בתוספת מע"מ וחוו"ד בתחום הפסיכיאטריה אף יקרות יותר. הנפגע צריך, בדרך כלל, לשלם גם מחצית משכרו של המומחה הממונה מטעם בית המשפט, אם ממונה.

על הנפגע להיות מודע לכך, ועוה"ד חייב לפעול להגשת חוו"ד שתאפשר לנפגע לקבל את מקסימום הפיצוי לו הוא ראוי.

יצויין, כי ההוצאה הכבדה של עלות חוות הדעת מובאת בחשבון, בסוף ההליך, במסגרת "הוצאות משפט".

נכות רפואית ונכות תפקודית

המומחים הרפואיים הם אלה שקובעים את שיעור הנכות הרפואית, וקביעתם מנחה במידה רבה את בית המשפט.

בית המשפט הוא הפוסק האחרון באשר לגובה הנכות הרפואית, והוא הפוסק הבלעדי באשר לגובה הנכות התפקודית והשפעת הנכות שנקבעה על כושר ההשתכרות של הנפגע והיכולת שלו להוסיף ולעבוד במקצוע שלו, באשר ליכולת של הנפגע לפרנס את עצמו ואת בני משפחתו, באשר לצורך של הנפגע בעזרה בבית וכיו"ב.

למה כוונתנו?

אם ניקח כדוגמא אדם שכתוצאה מהתאונה בה נפגע קרע רצועה בברכו והברך אינה יציבה, והמומחה הרפואי מטעם בית המשפט קבע לו נכות רפואית בשיעור 20% שהיא נכות מאוד משמעותית.

בית המשפט יתייחס באופן שונה לאדם שהוא, לצורך הדוגמא, עורך דין או איש מחשבים היושב חלק ניכר מזמנו במשרד מול מחשב, לעומת אדם שהוא פועל בנין או ספורטאי מקצועי.

ה"נכות התפקודית" תהיה שונה בכל אחד מהמקרים, ובית המשפט יצטרך להכריע מה מידת ההשפעה של הנכות הרפואית שנקבעה, על כושרו של הנפגע לעבוד ולהתפרנס.

המקרה המפורסם ביותר בהקשר זה ממנו לומדים כל בתי המשפט ומיישמים למקרה בפניהם הינו המקרה שהובא בהלכת ע"א 3049/93 סימא גירוגיסיאן נגד סייף רמזי. במקרה שם, דן בית המשפט העליון, מפי כב' השופט אור, ב"נכות פונקציונלית" ובפגיעה בכושר השתכרותו של נפגע ספציפי, שלעתים הינה פגיעה העולה באופן משמעותי על הנכות הרפואית אשר נקבעה בידי המומחה. הדוגמא אותה מביא בית המשפט, בסע' 9 לפסק הדין, היא דוגמא של פועל בנין אשר נכותו האורטופדית הרפואית עומדת על 20% נכות, אולם הפגיעה בכושר השתכרותו עומדת על 40%, נוכח אופי עבודתו, השכלתו, נסיונו בעבודה וכיו"ב.

כל נפגע ונסיבותיו, כל נפגע והפגיעה הייחודית לו וליכולת שלו להמשיך ולעבוד מעבודתו.

לכן, חשוב מאוד שעורך הדין המייצג את הנפגע יידע היטב להפריד בין עיקר ותפל ולשכנע את בית המשפט מדוע הפגיעה ממנה סובל התובע פוגעת ביכולת שלו לעבוד ולהתפרנס כפי שנהג לפני התאונה.

בעזרת הטיעונים המתאימים, ניתן יהיה לשכנע את בית המשפט לפסוק לנפגע את הפיצוי המגיע לו, בהתחשב בפגיעה שנפגע.