ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין
homeFirstSlide

תביעת פיצויים של קורבן אונס נגד האנס והמדינה בגין חקירה רשלנית של התיק

משרדנו הגיש לאחרונה לביהמ"ש תביעת נזיקין בשם אישה צעירה שנאנסה ע"י דמות מוכרת בעולם התקשורת לפני מס' שנים, ומאז האונס הפכה מאשה מלאה בשמחת חיים העובדת לפרנסתה, לאשה מרת נפש ומדוכאת העוסקת רוב זמנה בחוויית האונס הקשה שחוותה ובתוצאותיו. התביעה הוגשה הן כנגד האדם שאנס אותה וכן נגד מדינת ישראל, המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים, בגין חקירה רשלנית ומוטית שהביאה בסופו של יום להחלטה לסגור את התיק הפלילי "מחוסר ראיות".
בכתב התביעה מתוארת השתלשלות האירועים, לרבות אמירות של הנתבע כי מדובר ב"נקמה" על ביטויים מילוליים שהשמיעה כלפיו התובעת. כן מפורטת התנהלות תחנת המשטרה שחקרה את האירוע והתנהלות פרקליטות המחוז הרלבנטית שמרגע הגשת התלונה ואילך הפכו את המתלוננת לחשודה ומצד שני נתנו לחשוד יחס של כבוד וטיפול "בכפפות של משי".
בין השאר, צויינו בכתב התביעה, פעולות חקירה מתבקשות שלא בוצעו, או בוצעו באופן לקוי ומגמתי, תוך רצון להגיע לתוצאה ולפיה קרבן העבירה "רצתה את זה" או ש"היה לה עבר" וכדומה. מסופר על עררים מפורטים שהגישה התובעת על ההחלטה לסגור את תיק החקירה שנתקלו בהתייחסות אדישה מצד מח' העררים בפרקליטות המדינה.
מחוות הדעת של מומחית רפואית בתחום הפסיכיאטריה המתמחה בטיפול בנפגעי עבירה שצורפה לכתב התביעה עולה שהתובעת סובלת מהפרעת דחק פוסט טראומטית קשה ביותר ומנכות קבועה עקב האירוע בשיעור 70% בתחום הנפשי וכן מפגיעות פיזיות נוספות שהינן כתוצאה מהמצב הנפשי. כמו כן, היא איננה יכולה לעבוד בעבודה כלשהי בעתיד. המומחית קובעת כי מצבה של התובעת נובע מהאונס שעברה והוא הועצם והוחמר מהתנהלות גורמי החקירה שהפכו אותה מקורבן ל"נאשמת". קביעות אלו נתמכות גם בקביעות דומות של המוסד לביטוח לאומי.