ילינק וייס ושות - משרד עורכי דין

עורך דין תאונות דרכים

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

"בית קרדן", דרך מנחם בגין 154, ת"א, 64921

טלפון: 03-6911919

או מלאו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם בהקדם:

תאונות דרכים הפכו, לצערנו, ל"מכת מדינה" והן גובות מדי שנה קורבנות רבים, אשר חלקם מוצאים את מותם בתאונה, או כתוצאה ממנה. חלק מהנפגעים, סובלים מפגיעות קשות המובילות אף לנכויות למשך כל ימי חייהם וחלקם סובלים מפגיעות חולפות הגורמות, אף הן לכאבים, לאובדן ימי עבודה וכיוצב'. מרבית הנפגעים בתאונות דרכים שכאלה אינם מודעים לזכויותיהם וליתרונות הברורים שבפניה אל עורך דין המתמחה בתחום.

 

בשל שכיחותן הרבה של תאונות הדרכים, ועל מנת לנסות ולענות על מציאות קשה זו, חוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. הכלל הבסיסי בחוק זה הוא הסדר של אחריות מוחלטת, כלומר, שאין צורך להוכיח אשמה או רשלנות מצידו של הנהג הפוגע. יתירה מכך, גם אם הנפגע היה אשם בתאונה (לדוגמה, עבר ברמזור אדום וכך גרם לתאונה), הוא יהיה זכאי לקבל פיצויים לפי החוק. 

את מי תובעים?

במצב דברים רגיל, תובע הנהג הנפגע את חברת הביטוח, אשר ביטחה את הרכב בו נהג, בביטוח חובה, וכך גם כל מי שנסע עמו באותו הרכב ונפגע. כאשר הולך רגל נפגע בתאונת דרכים, עליו לתבוע את חברת הביטוח אשר ביטחה את נהג הרכב הפוגע. במקרים בהם זהותו של הנהג הפוגע איננה ידועה (למשל במקרים של תאונות "פגע וברח"), על הנפגע להגיש תביעתו כנגד "קרנית" שהינה קרן ממשלתית אשר הוקמה לצורך מתן פיצוי כספי לכל אותם נפגעים אשר אינם יכולים להגיש תביעה כנגד חברת ביטוח ספציפית. 

מקרים מיוחדים של תאונות דרכים:

פעמים רבות יכולה תאונת דרכים להיחשב גם כתאונת עבודה: לדוגמא כאשר שליח פיצה נפגע בתאונה במסגרת עבודתו. כמו כן תיחשב כתאונת עבודה גם תאונת דרכים אשר נגרמה בדרך אל העבודה או בדרך חזרה מהעבודה לביתו של העובד. במקרים כאלו יש להגיש, תחילה, תביעה למוסד לביטוח לאומי לצורך הכרה בתאונה כבתאונת עבודה. על למנות למצות את מירב הזכויות שלכם אל מול ביטוח לאומי מומלץ להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים.

מהו המועד להגשת התביעה?

תביעה על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינה תביעת נזיקין לכל דבר וענין ולפיכך המועד להגשתה הינו בתוך 7 שנים ממועד הפגיעה. במידה והתביעה מערבת גם פוליסת ביטוח פרטית, אז יש להגיש את התביעה בתוך 3 שנים ממועד האירוע. אנו ממליצים במקרים של הגשת תביעה להיוועץ עם עורכי דין אשר מתמחים בתחום.

הפיצוי:

פיצוי בתביעות מסוג זה מורכב, באופן כללי, מראשי הנזק הבאים:
"כאב וסבל" – שהינה למעשה "עוגמת הנפש" שנגרמה בעקבות התאונה ופיצוי על הכאב שנגרם לנפגע.
"נזק מיוחד" – סף הנזקים שנגרמו עד למועד הגשת התביעה הכוללים פיצוי בגין הפסדי השתכרות, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעה, עזרת צד ג' וכיוצב'.
"נזק כללי" – לעיתים, כתוצאה מתאונת הדרכים נפגעת יכולתו של הנפגע לתפקד בעבודתו. במקרה כזה יינתן פיצוי בגין הפסד כושר ההשתכרות בעתיד. בנוסף, יינתן פיצוי בגין הוצאות רפואיות לעתיד, טיפולים רפואיות לעתיד, הוצאות נסיעה מוגברות, עזרת צד ג' לעתיד וכיוצב'.

חשוב להיזהר:

מומלץ מאד להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתאונות דרכים טרם הגשת תביעה ו/או ניהול מו"מ כלשהו עם חברת הביטוח וזאת מאחר וחברות הביטוח מנסות להחתים את הנפגעים על טפסי ויתור תמורת תשלום סכומים נמוכים באופן יחסי מהסכומים שיושגו לאחר התערבותו של עורך דין. בכל מקרה מומלץ שלא לחתום על מסמך כלשהו טרם התייעצות עם עו"ד הבקיא בתחום זה.

 

כמובן שניתן להימנע מראש מתביעות כגון אלו, על ידי נקיטת צעדים מונעים שיכולים להקטין את הסיכונים על הכביש. מערכות למניעת תאונות דרכים הן האופציה הבטוחה ביותר, לעסקים ולנהגים פרטיים, בשמירה על נפשות הנוסעים בצורה הבטוחה ביותר. גם מבחינת הדין, אם נמצאה ברכב מערכת למניעת תאונות, חברות הביטוח מעניקות התחשבות יתרה לנהג ומדובר ביתרון אדיר.

מאמרים נוספים בנושא תאונות דרכים:

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה – 1975 הוא חוק סוציאלי שנחקק לפני קרוב ל-40 שנה ונועד להבטיח כי כל אדם שנפגע בתאונת דרכים, ועמד בתנאי החוק, יהיה זכאי לפיצוי שיאפשר לו, ככל הניתן, "להשיב את המצב לקדמותו", כלומר, לכסות על ההפסדים שנגרמו וייגרמו לו עקב הפגיעה בתאונה.

לאחר הגשת תביעה לבית המשפט ובמקרים בהם מדובר בפגיעה משמעותית, ממונה מומחה/מומחים מטעם בית המשפט בתחומים הרפואיים הרלבנטיים (ר' להלן) לקביעת נכותו של הנפגע, מה שמשפיע רבות על קביעת גובה הפיצויים לאחר תאונת דרכים.

התקופה שלאחר התאונה בה הנפגע מקבל טיפול רפואי ומשתקם, במידת האפשר, ולאחריה מוגשת התביעה והתיק המשפטי מתנהל עד לקבלת פיצוי, אורכת תקופה של כשנה עד מס' שנים בדרך כלל.

בתאונות דרכים, גובה הפיצוי נקבע בעיקר בהתאם לשיעור הנכות הרפואית שנקבעה לנפגע.

מאמר זה יספק לך סדר פעולות בסיסי במקרה של תאונת דרכים, והנחיות ראשוניות כיצד לנהוג ומה לעשות.

בעת הטיפול בתיק תאונת דרכים, ישנם מספר נושאים אותם כדאי לזכור.

תאונת דרכים שאירעה לנפגע בדרכו מביתו לעבודה או מהעבודה לביתו, ובוודאי תוך כדי נסיעה במסגרת העבודה, מוגדרת כתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה. בתאונה כזו, הכללים מעט שונים מתאונת דרכים שאינה קשורה כלל לעבודה.

למרבה הצער, במדינת ישראל נהרגים מאות אנשים מדי שנה בתאונות דרכים. קרבנות תאונות הדרכים, מותירים אחריהם בחלק ניכר מהמקרים בני משפחה כואבים, שמלבד הכאב והצער שנגרמו להם, מאבדים גם חלק מפרנסת הבית או את כולה.